A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
КУ "Краснокутський Інклюзивно-Ресурсний Центр"
Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області

ЛФК та вправи при клишоногості в домашніх умовах

Дата: 25.03.2020 18:07
Кількість переглядів: 3985

Огляд гімнастичних вправ і ЛФК для виправлення клишоногості в домашніх умовах

Вправи для лікування клишоногості слід застосовувати при перших ознаках патології. Відмова від лікування спричиняє загрозу розвитку серйозних наслідків, які потребують чималих зусиль для виправлення. Усунення деформації стопи або її корекція можливі в домашніх умовах.


 

ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ВПРАВ

Клишоногістю називають аномальний розвиток кістково-м'язового апарату. У практиці лікування клишоногості гімнастика є невід'ємною частиною програми. Як масаж і фізіопроцедури, лікувальні вправи сприяють швидшому одужанню. ЛФК допомагає відновити вміння ходити і закріпити правильне положення стопи після процедури гіпсування або оперативного втручання.

Тренер проводить початкові уроки з дітьми і вчить правильно виконувати вправи. Прийомам ЛФК навчають батьків, заняття для дітей повинні проходити щодня. Підбір правильної гімнастики відбувається з урахуванням віку дитини, у міру розвитку і зростання навантаження змінюється. Лікування і вправи для  маленьких дітей призначаються ортопедом-травматологом, який визначає групи ослаблених і скованих спазмом м'язів. За рішенням фахівця відбувається зміна комплексу ЛФК на вправи відповідно до віку.

Головним завданням лікувальної гімнастики є тренування атонічної мускулатури і розслаблення контрактури. Для досягнення ефективного результату слід виконувати вправи до трьох разів на добу. Вправи прості, не вимагають особливих пристосувань, а лікувальна ді має наступну спрямованість:

 • позбавляє від болю при ходьбі;
 • відновлює правильну ходу;
 • зміцнює м'язи, зв'язки, суглоби;
 • розтягує сухожилля;
 • покращує кровотік деформованої стопи і усуває обмеження рухів в гомілковостопному суглобі.

При ранньому виявленні клишоногості, правильно підібрані методи терапії і ЛФК підвищують шанси повного позбавлення від недуги.

Лікування недуги повністю можливо тільки в дитячому віці, дорослим можливо скорегувати стопи і знизити ризик зміни ходи.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ЛФК ПРИ КЛИШОНОГОСТІ У ДІТЕЙ

Залежно від віку і фізичного розвитку дитини підбирається складність вправ. Метод ЛФК при клишоногості ефективний у віці від 3 до 5 років. У такому віці гімнастика проходить за допомогою батьків, а діти шкільного віку займаються самостійно.

Вроджена клишоногість виникає через контрактури м'язових тканин стопи і гомілки. До причин патології відносять ускладнені пологи і спадковість. Процес виправлення починається з народження і складається з масажів, пасивної гімнастики і методів фіксації стоп в правильному положенні. Якщо поставитися до проблеми халатно, до контрактури м'язів додається тугорухливість суглобів, лікування якої  є набагато складнішим.

Придбана клишоногість виникає у дітей після трьох років, у підлітків і у дорослих після:

 • переломів надп'яткової кістки;
 • запальних процесів на щиколотках;
 • пошкодження малогомілкового нерва;
 • внаслідок перенесеного поліомієліту;
 • при неправильно підібраного взуття.

Клишоногість буває одностороння і двостороння.

У віці від 1 до 2 років лікувальна фізкультура пасивного характеру і складається з елементів масажу. Робити масування ніг малюкові слід після теплових процедур, до їжі. Тривалість курсу складає три - чотири підходи по п'ять хвилин. Рухи повинні бути плавними і м'якими, що не завдають біль малюкові, а гімнастика приносити задоволення. Для розігрівання м'язів тканин нижніх кінцівок малюка потрібно зробити невелику розминку, потім приступити до лікувального масажу.

Для дітей у віці від двох до п'яти років застосовується комплекс ЛФК, який складається з різних ігрових вправ. Всі заняття виконуються босоніж або в шкарпетках, на спеціальних килимках з різними нерівними поверхнями. Крокова терапія починається з трьох підходів, поступово доводячи до восьми повторень. Якщо з'являється незручність в стопі, навантаження знижується, скорочується кількість підходів.

Дітям старше шести років в якості розігріву м'язів застосовується пробіжка босоніж протягом п'яти хвилин. При бігу не потрібно поспішати, а намагатися правильно ставити стопу, при хорошому виконанні завдання ускладнюється вправами для верхніх кінцівок. Потім крокову терапію розбавляють більш складним комплексом вправ. Виконуються присідання, вправи на шведській стінці, стрибки, ходьба на навприсядки, гра в м'яч, підняття різних предметів пальцями ніг. Гімнастика для лікування клишоногості у дітей проводиться два рази на добу по півгодини.

ОГЛЯД ВПРАВ ДЛЯ ВИПРАВЛЕННЯ КЛИШОНОГОСТІ

Вправи для виправлення клишоногості дозволяють виправити дефекти на різних стадіях:

 1. Масажування ніжок. Слід укласти малюка на спину, однією рукою візьміть за гомілковостопний суглоб, а другою рукою розправляйте стопу м'якими рухами назовні. Піднімайте зовнішній край стопи, опускайте внутрішній край. Покладіть на спину дитини, притисніть ноги до поверхні столу, утримуючи кісточку. Обхопіть стопу іншою рукою, щоб стопа розташувалася на долоні. Розвертайте стопу всередину, надаючи легке тиск пальцями на зовнішню сторону. Ця вправа за рахунок масованих рухів пальцями зворотного боку споти сприяє прогинанню стопи. Переклавши малюка на животик і зігнувши ніжки в колінах, легенько натискайте долонею на стопу, розвертайте всередину. Це рух тягне ахіллесова сухожилля і усуває підошовне згинання стопи.
 2. Фізична культура включає крокову терапію і заняття з використанням різних предметів і тренажерів. Тренажер «шведська стінка» дозволяє опрацьовувати всі групи м'язів. Можна використовувати канат або гімнастичну палицю, покладену на підлозі. Сенс вправи - дитина проходить по снаряду з розведеними нарізно стопами. Ефективна гусяча ходьба в напівприсіді.
 3. Бинтування ніжок при легкому ступені клишоногості проводиться еластичним бинтом після масажу, лікувальної гімнастики. Правильному перев'язування ніжок навчить фахівець. Слід уважно стежити за кольором пальців на ногах, при появі синюшності потрібно послабити бинт.
 4. Метод гіпсування зарекомендував себе з хорошого боку. Ефективно виправляє патологію у новонароджених і дітей старшого віку. Застосування методу допомагає виправити захворювання, навіть коли є показання до операції. Після видалення гіпсу, для закріплення результату, робиться масаж, призначається фізіотерапія, ортопедичне взуття.
 5. Взуття спеціальної конструкції купується після рекомендації ортопеда. Купити її можна в спеціалізованому магазині або пошити за особливим замовленням. Дія взуття направлено на недопущення відміни стопи в зовнішню сторону, дозволяє зафіксувати ногу в правильному, неспотвореному положенні.

Фізіотерапевтичні методи включають:

 • електрофорез покращує кровотік в області стоп, гомілок;
 • магнітотерапія впливає на голеностоп, хребет. Нормалізує кровообіг, відновлює скоротність і розтяжність м'язів в стопі і гомілки, піднімає імунітет. Терапія призначається після двох років;
 • електростимуляція м'язів діє через електричні імпульси, що стимулюють скорочення мускулатури. Ефект спрямований на м'язи, які потребують підвищення тонусу, надання стопі правильного положення;
 • операція при клишоногості застосовується у випадках, де інші методи неефективні або коли захворювання супроводжується складними дефектами.

 

ІНСТРУКЦІЯ ПО ПРОВЕДЕННЮ ГІМНАСТИКИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Лікування патології в домашніх умовах має проходити тільки після консультації у фахівця. Після обстеження ортопед визначити ступінь клишоногості, причини появи, призначить правильне лікування.

У домашніх умовах можна виправити тільки клишоногість легкого ступеня. Важливу роль відіграє бажання батьків надати допомогу, терпіння, відповідальність. Потрібно щодня займатися фізкультурою, робити масаж і бинтування.

Інструкцію з проведення гімнастики розповість, покаже фахівець, батькам слід уважно дивитися і записувати. Можливо, доведеться кілька разів відвідати лікарню, щоб навчиться правильно робити масаж.

Корисні піші прогулянки. Гуляти на свіжому повітрі можна пару раз в день, але не довше години. При ходьбі дитина не повинна втомлюватися. По можливості можна відвідувати басейн або займатися фігурним катанням.

При середній і важкій формі клишоногості виправлення дефектів відбувається за допомогою лікаря. Середня тяжкість коригується гіпсуванням, а важка - хірургічним втручанням.

ПРОТИПОКАЗАННЯ І МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ

Незважаючи на всю ефективність методик виправлення клишоногості у дітей і дорослих, є протипоказання:

 • робити масаж не рекомендується при шкірних захворювання, дерматит, ранах;
 • інфекційні, запальні захворювання, що супроводжуються підвищенням температури тіла;
 • загострилися захворювання кістково-м'язової системи;
 • грижа;
 • туберкульоз, остеомієліт, гепатит;
 • вроджені патології серця;
 • порушення нервової системи.

 

При запізнілому лікуванні захворювання, неправильно підібраного терапії виникають ускладнення: сколіоз, плоскостопість. Серйозніші наслідки - атрофія деяких м'язових груп, порушення в колінних суглобах, кульгавість, порушення правильного росту кінцівок, коли одна нога коротша за іншу, інвалідність.

Своєчасне визначення, правильне лікування патології допоможе виправити становище в більшості випадків. Для якнайшвидшого одужання важлива допомога, підтримка батьків. Адже перші симптоми клишоногості можуть помітити саме батьки.

Вправи при клишоногості

Комплекс вправ, які потрібно виконувати з дитиною щодня. Повторювати кожну вправу потрібно 5-7 разів, з фіксацією стопи в кінці вправи на 15-20 секунд. Дитина при цьому повинна лежати на спині, на твердій поверхні.

Вправа 1. Взявши в одну руку гомілку дитини, а в іншу - середню частину його стопи, робити стопою рух "до себе і від себе".

Вправа 2. Одна рука дорослого утримує стопу дитини за п'яту, а пальці іншої руки здійснюють рух пальців стопи дитини "від себе і вгору".

Вправа 3. Одна рука дорослого фіксує гомілковостопний суглоб малюка, а інша, обхоплюючи середню частину стопи, здійснює руху стопи "з боку в бік".

Вправа 4. Одна рука дорослого фіксує середню частину стопи дитини, а великий палець іншої руки обережно розгинає пальчики цієї стопи.

Вправа 5. Положення рук дорослого - таке ж, як в попередній вправі. Але розгинання проводиться тільки з великим пальцем стопи дитини.

Вправа 6. Одна рука дорослого утримує стопу дитини за п'яту, а пальці іншої руки натискають на передній і середній відділи стопи, здійснюючи її відведення в сторону.

Вправа 7. Одна рука дорослого фіксує гомілку дитини, а пальці іншої руки натискають на зовнішній край стопи, здійснюючи приведення її досередини.

Вправа 8. При виконанні цієї вправи дитини укладають на живіт. Дорослий утримує однією рукою гомілку малюка, відтягуючи його п'яту іншою рукою на себе.

Вправа 9. Одна рука дорослого фіксує гомілковостопний суглоб малюка, а долоню іншої руки щільно притискається до стопи дитини і натискає на неї, злегка вивертаючи назовні.

Вправа 10. Одна рука дорослого фіксує гомілковостопний суглоб дитини, інша ж охоплює стопу і виконує рух назовні.

Вправа 11. Одна рука дорослого утримує ногу дитини зігнутою в колінному суглобі, інша рука охоплює стопу і обережно витягає її вперед, зміщуючи в природне положення.

Для профілактики і лікування клишоногості можна використовувати:

1. Ходьбу по «доріжці - ялинці». Намалюйте на підлозі крейдою або на папері яскравими фарбами «ялинку» довжиною 1-2 м, з «гілочками» під кутом 15-30 градусів. Запропонуйте малюкові пройти по такій доріжці, наступаючи на кожну «гілочку», розгортаючи назовні стопи. Влітку можна таку доріжку намалювати на піску, викласти з дощечок або цегли, і нехай дитина ходить по ній кілька разів на день. Поступово, завдяки вашій наполегливості та терпінню, виробляється правильна установка стоп, нормалізується хода, виправляється викривлення ніг. [12, с.302]

2. «Резиночка». Сидячи на підлозі, упор руками ззаду, випрямлені ноги разом, на передні відділи стоп надіти широку гумку. Відвести стопи в сторони, розтягуючи гумку; п'яти залишаються зімкнутими; намагатися направити пальці «на себе» (розгинання стоп). Утримати цю напругу від 10 сек до 1 хвилини 1 раз. (Якщо спочатку не вдається довше розтягувати гумку, то виконати вправу кілька разів до стомлення м'язів).

3. «Брусок». Стоячи передніми відділами стоп на бруску висотою 10 - 15 см, п'яти звисають з бруска, руками триматися за перекладину шведської стінки (або за спинку стільця).

1, 2, 3 - пружинисті рухи п'ятами до підлоги, розтягуючи задні поверхні гомілок і ахіллове сухожилля. 4 - повернутися у вихідне положення. 8 разів.

4. «Присідання». Стоячи перед шведською стінкою, руками триматися за перекладину перед собою, ноги на ширині плечей. 1 Присісти якомога глибше, поєднуючи коліна, стопи повертаються на внутрішні склепіння. 2 Випрямитися. 10 раз.

5. «Літачок» або «Човник». Лежачи на животі, ноги випрямлені і щільно притиснуті один до одного, стопи в положенні розгинання (пальці стоп на себе), руки перед собою.

1. Підняти голову, верхній плечовий пояс і руки в сторони так, щоб лопатки з'єдналися. Одночасно підняти щільно зімкнуті ноги, п'ятами тягнутися назад, розтягуючи хребет. Утримувати це положення протягом 15-20 с.

2. Повернутися у в. п.

Масаж при клишоногості

1

Завантажити версію Word (для ознайомлення та друку)

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора