A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
КУ "Краснокутський Інклюзивно-Ресурсний Центр"
Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області

Дошка Більгоу: вправи для мозочкової стимуляції

Дата: 16.04.2020 11:57
Кількість переглядів: 1148

Основа зростання, розвитку і навчання починається з сенсорної і моторної взаємодії зі світом. Розвиток мозку починається з руху і сенсорних досліджень. Сенсорна стимуляція і рухова активність створюють підґрунтя для розвитку мозку. Це лежить в основі програми мозочка стимуляції Щоб зрозуміти, чому так багато уваги приділяється стимуляції вестибулярної системи, необхідно зрозуміти яку роль вестибулярна система (баланс) грає в біологічному функціонуванні всієї діяльності мозку.

У міру того як дитина росте в утробі матері, вестибулярна система стає першим набором структур і «почуттів» для розвитку, а потім служить фундаментальним організаційним інструментом для розвитку всіх інших процесів мозку.

 

Як це працює?

Вестибулярна система отримує вихідну інформацію від вестибулярних органів, які складаються з трьох півколових каналів і кісткової капсули лабіринту. Три напівкружних канали орієнтовані уздовж осей x, y і z і визначають рух в кожному з трьох вимірів простору. Коли голова рухається, волоскові клітини (рецептори слухової системи і вестибулярного апарату) виявляють рух рідин всередині кожного каналу.

Мозок використовує цю інформацію для обчислення змін в інерції, приблизно так само, як інерціальна навігаційна система в літаку визначає зміни в положенні і швидкості.

У кістковій капсулі лабіринту використовується маятниковий придаток, утрикулюс, що сприймає зміни положення голови і тіла в просторі і напрямок руху тіла.

Оскільки вестибулярна система об'єднує інерційну інформацію з трьох півколових каналів з гравітаційної орієнтацією, яка забезпечується органом отоліту, вона є основою нашої інерційної гравітаційної моделі світу, тобто нашої моделі світу як тривимірного простору з хорошим почуттям гори і низу. Коли дитина продовжує розвиватися в утробі матері, розвиваються і інші основні рухові, тактильні, слухові і зорові системи мозку, але вони розвиваються по відношенню до вестибулярної системи або почуття рівноваги.

Оскільки вестибулярна система відіграє таку важливу роль в основах сприйняття, тонкі проблеми з балансом можуть викликати безліч, здавалося б, не пов'язаних проблем в роботі мозку.

 

Наша тривимірна модель світу забезпечує основу, в яку повинні бути інтегровані всі інші сенсорні дані. Оскільки вестибулярна система є основою цієї тривимірної моделі, наша ефективність в точному обміні інформацією між почуттями і мозком обмежена точністю вестибулярної системи. Програма мозочкової стимуляції, або як вона називається в світі «Прорив в навчанні» допомагає людям поліпшити когнітивні функції, покращуючи спосіб передачі інформації між різними сенсорними центрами в мозку, всі з яких засновані на почутті рівноваги - балансу. Це причина того, що всі дії програми відбуваються на спеціально розробленої дошці - дошці Більгоу (BELQAU).

Кому підходить мозочкова стимуляція?

У більшості дітей з досить суттєвими відхиленнями у розвитку діагностуються порушення в роботі мозочка. Можливо, ці порушення самі по собі не є єдиною причиною різних порушень, однак подолання дисфункції мозочка значно прискорює процес корекції. Мозочкова стимуляція підходить для дітей з розладами аутичного спектру, алалією, ДЦП, при моторних порушеннях, порушеннях уваги, гіперактивності, СДУГ, ЗПР, затримці мовного розвитку, поганій пам'яті, проблемах у навчанні.

Для чого потрібна мозочкова стимуляція?

Мозочкова стимуляція має позитивний вплив на:

 • сприйняття усного та писемного мовлення;
 • навички механічного читання;
 • математичні здібності;
 • погану пам'ять;
 • спортивні навички, координацію;
 • навик балансування;
 • загальну моторику;
 • усвідомлення схеми власного тіла;
 • емоційно-вольову сферу;
 • концентрацію уваги.

 

Результати досить швидко проявляються в поліпшенні поведінки, уваги, мовлення дитини, успіхи в навчанні.

 

Що таке дошка Більгоу?

Для роботи над стимуляцією мозочка застосовується спеціально розроблений пристрій – дошка-балансир Більгоу.

Дитина стоїть на поверхні дошки, яка, в свою чергу, укріплена на округлу основу, що і змушує балансувати дитину в спробах втримати рівновагу, виконуючи різні вправи. Поверхня дошки має спеціальну розмітку, а кут нахилу платформи регулюється рокерами, що змінюють радіус від 5 до 50 градусів. Залежно від рівня нахилу змінюється рівень складності вправ.

Діти із задоволенням займаються дошці. Такі «уроки» не викликають у них страху, негативу або боязні не виконати завдання. Це цікаво і корисно!

 

Заняття можна починати з трьох років. Необхідні регулярні заняття - 3-4 рази в тиждень, приблизно по 30-60 хвилин. Але час заняття залежить від швидкості виснаження дитини. Краще не поспішати і поступово нарощувати час заняття. Колеги по сенсорної інтеграції в Англії рекомендують інший графік - 2 рази на тиждень по півтори години на заняття. Стоячи на дошці-балансирі, дитина виконує завдання інструктора або мами, наприклад, обмінюючись з інструктором м'ячем, називає літери алфавіту, домашніх і диких тварин і т.п.

Які вправи можна виконувати на дошці Більгоу?

 

Прості вправи

Для знайомства з дошкою, щоб уникнути страху у дитини, а також щоб вона швидше освоїлася краще почати з простих вправ.

1. Залізти і злізти з дошки: а) спереду; в) ззаду; з) з обох сторін.

2. Дитина в положенні сидячи «по-турецьки». Розгойдуючи дошку попросити дитину втримати рівновагу.

3. Дитина в положенні сидячи на дошці. Вправи для рук - імітація плавання. Можна двома руками по черзі - лівою, правою.

4. Дитина в положенні сидячи навпочіпки. Гойдальні рухи з боку в бік головою, потім зафіксувати погляд на предметі. Кругове обертання головою.

5. Дитина в положенні стоячи або сидячи повільно погойдується вперед-назад. Краще виконувати під музику

6. Положення те саме. Кругові обертання руками: а) обидві руки в одну сторону; б) обидві руки в різні боки; в) по черзі в одну сторону; г) по черзі в різні сторони.

7. Будь-яке положення: стоячи, сидячи, навпочіпки, на колінах, «по-турецьки»: а) обидві руки покласти на груди; б) підняти руки над головою; в) прямі руки в сторону; г) нагнутися, дістати пальці ніг; д) будь-які рухи.

 

Аксесуари для дошки Більгоу

Для занять на дошці Більгоу також часто використовуються різні аксесуари. Їх можна зробити самим, або купити в спеціалізованих магазинах. Як правило, це:

 • набір з 3 тканинних мішечків з крупою (розмір, колір, вага різний);
 •  палиця з кольоровою розміткою і цифрами або ракетка для відбивання м'яча на гумці;
 • м'яч на шнурі або гумці; підлоги мішень з цифрами і трьома м'ячами або мішень зі стрілами;
 • розмітка на підлозі або стіні;
 • кеглі, банки, подушки, стаканчики або що то на збивання; набір з декількох різних м'ячів різного розміру, стрибучості, ваги.

Ускладнені вправи з використанням аксесуарів

1. Мішечки різної ваги з крупою кидаємо дитині, вона їх повинна зловити.

2. Ловити м'яч або мішечки від інструктора однією рукою, двома, кидати і ловити одночасно.

3. Підкидати мішечки вгору двома руками.

4. Підкидати вгору правою рукою, потім лівою.

5. Відбивати підвішений м'яч, лівою, правою, двома руками.

6. Кидати мішечки в мішень на підлозі або на стіні.

7. Відбивати м'яч-стрибунець від похилої дошки.

8. Кинути підвішений на резиночці м'яч, встигнути сплеснути в долоні поки він летить, відбити м'яч.

9. Відбивати м'ячик, що летить, паличкою або ракеткою.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора